Tradiční čínská medicína

Co znamená pojem "pět prvků" v čínské medicíně?

Zjednodušeně napsáno vykládá označení pěti prvků vztah mezi jednotlivými orgány v těle. Setkáváme se také s označením čínský pentagram nebo pentagram pěti živlů. Dle této filozofie má k sobě jednotlivý vnitřní orgán přiřazen jeden ze živlů a tak vzniká spojení: srdce a oheň, slezina a země, plíce a kov, ledviny a voda, játra a dřevo. Prvky a orgány jsou ve vzájemné spolupráci, ovlivňují se. Pohled pěti prvků je pro TČM základním vodítkem a logistickým uspořádáním. Čínský pentagram nezahrnuje pouze pět orgánů a pět živlů. K jednotlivým orgánům jsou dále přiřazovány například typy chutí, roční období, světové strany, čísla, menší orgány v těle (žlučník, tlusté střevo, tenké střevo, žaludek, močový měchýř), barvy, city.

Mohlo by Vás zajímat:
Pět statečných neboli čínských pět prvků v rozkladu, 
 Čínských pět prvků v rozkladu – země  Pět statečných neboli čínských pět prvků v rozkladu – dřevo Pět statečných neboli čínských pět prvků v rozkladu – kov  Pět statečných neboli čínských pět prvků v rozkladu – voda

Čínská medicína Praha - Radka Dohnalová

Jak chápat Čchi - Qi?

Velmi široký pojem Čchi - Qi působící poměrně abstraktně je možné nastínit jako vitální sílu organismu, energii, která proudí naším tělem, jednotlivými orgány, energetickými drahami těla. Dle filozofie tradiční čínské medicíny je Qi hnacím prvkem, který ovlivňuje veškeré procesy v našem těle a fungování orgánů. Na síle a stavu Čchi je závislý náš zdravotní stav. Qi plní nejrůznější funkce v těle - rozhýbává (cirkulace krve a tekutin), poskytuje tepelnou energii - zahřívá, ochraňuje tělo, reguluje jednotlivé procesy (regulace polohy orgánů, vylučování tekutin), pomáhá provádět transformaci (látkovou výměnu...), vyživuje organismus.

Mohlo by Vás zajímat: Čchi po stopách čínského léčitelského umění,  Tradiční čínská medicína - Dráhy Čchi - Dráha plic na rukou

Čínská medicína Praha - Radka Dohnalováká medicína - Radka Dohnalováínská medicína - Radka Dohnalová

Jak se dívá čínská medicína na ekzém?

Ekzém stejně jako některá další onemocnění můžeme z hlediska čínské medicíny chápat jako "obraz" celkového zdravotního stavu těla a organismu. Ekzémů existuje celá řada:

  • atopická dermatitida

  • kontaktní dermatitida

  • fotoalergická kontaktní dermatitida

  • dyshidrotická dermatitida

  • numulární dermatitida

  • lupénka - psoriáza

Západní medicína velké množství ekzematických případů řeší pomocí kortikoidních mastí a antihistaminiky. Východní medicína - TČM se snaží najít příčinu vzniku ekzematických projevů. Kožní projevy jsou, dle čínské medicíny, odrazem vnitřní nerovnováhy, která je vyjádřena na kůži.  Obecně můžeme říci, že kůže jako taková má v čínské medicíně úzký vztah k plicím potažmo tlustému střevu.

Čínská medicína Praha - Radka Dohnalová

Má vliv kvalita stravování na zdravotní stav člověka z hlediska tradiční čínské medicíny?

Když hovoříme o kvalitě stravování, setkáváme se v tradiční čínské medicíně s pojmem dietetika. Již staří číňané dietetiku zařazovali mezi jeden ze způsobů léčby nemocných. Kvalita stravování, celková životospráva, složení stravy, to vše jsou aspekty, kterými se terapeuti čínské medicíny zabývají. Dietetika je v současné době bohužel velmi často mylně interpretována a výraz jako takový zneužíván pro komerční účely.

Z hlediska TČM je pro terapeuta tradiční čínské medicíny dietetika mocný nástroj při uzdravování pacientů. Příjem potravin je každodenní součastí našeho bytí, kvalita stravování tak velmi významně ovlivňuje naši celkovou zdravotní úroveň.

Neexistuje žádný univerzální jídelníček, který by byl přínosný pro každého člověka. Opět zde záleží na celkovém stavu, konstitituci, pohlaví atd. Jiné potraviny budou například vhodné pro horkokrevného muže s vysokým tlakem, cholerickou povahou a intenzivním pocením a jiné naopak pro ženu štíhlou, vysokou s bledým obličejem, zimomřivostí a častými záněty močového ústrojí.

Mohlo by Vás zajímat: Tradiční rýžová kaše Congee, Monolog těla

Čínská medicína Praha - Radka Dohnalová

V případě, že mám chřipku, pomůže akupunktura?

Ano, chřipku a různé formy nachlazení je možné řešit pomocí tradiční čínské medicíny. Nejen akupunktura ale i fytoterapie (bylinná léčba) jsou schopny pomoci v případě akutních zdravotních problémů v podobě chřipky, nachlazení, rýmy, angíny, horečky. Pomocí tradiční čínské medicíny může být pacient léčen jak v případě akutních zdravotních problémů, tak v případě chronických a dlouho trvajících onemocnění.

Čínská medicína Praha - Radka Dohnalová

Proč dochází dle TČM k srdečním arytmiím, bušení srdce-palpitacím?

Dle tradiční čínské medicíny je arytmie, bušení srdce, která může být i například doprovázena pocitem tlaku na hrudi, nevolností, pocitem tísně, strachu atd. spojena s vyčerpaností organismu, nedostatečně fungujícím trávením, přemírou emocí, klimatickými vlivy, nekvalitní stravou a velkým množstvím toxických látek v organismu.

Čínská medicína Praha - Radka Dohnalová

Co se dá poznat z pozorování jazyka?

Pozorování jazyka je v tradiční čínské medicíně stěžejní pro komplexní diagnostiku pacienta již od 16. století. Z vyšetření jazyka je terapeut schopen velmi dobře určit míru zdraví pacienta. Na základě barvy jazyka, vzhledu (tvaru) jazyka, povlaku na jazyku je možné zjistit cenné informace o stavu zdraví nebo nemoci vyšetřovaného. Díky tomu, že je jazyk rozdělen do jednotlivých "zón", které odpovídají příslušným orgánům, dá se pomocí diagnostiky jazyka odhadnout, jaký orgán v těle nedostatečně funguje. 

Čínská medicína Praha - Radka Dohnalová

Trpím na sezónní alergie, má smysl se obracet na čínskou medicínu?

Nejrůznější alergické projevy je možné léčit pomocí čínské medicíny. Stejně jako u jiných onemocnění se zpravidla využívá kombinace bylinné léčby a stimulace akupunkturních bodů. V případě alergických reakcí se zaměřujeme především na vpád větru neboli škodliviny z venčí. Tuto škodlivinu je potřeba odstranit z těla a tím předejít typickým projevům alergie a to i bez použití antihistaminik. Po zvládnutí akutního stavu, velkého kýchání, pálení očí, vodnaté rýmy, ev.dušnosti se začneme soustřeďovat na posílení 3 základních orgánů, které jsou v případě alergie více či méně oslabené. Zmiňovanými orgány jsou plíce, slezina a ledviny. Pokud se neposílí funkce těchto meridiánů, alergie se opět v příštím roce vrátí zpět. Není, ale možné všechny případy takto zobecňovat, vždy je důležité individuální zhodnocení stavu pacienta.

Mohlo by Vás zajímat: Alergie, senná rýma, kýchání, dušnost, kašel, astma, kožní projevy, svědění očí, pyl, pylové zpravodajství, pylové mapy. Alergická sezóna začíná...

Čínská medicína Praha - Radka Dohnalová

Záznamy: 1 - 8 ze 8